بیناپردازان هوشمند سپاهان

HIKROBOT

انتخاب بین اسمارت کمرا و دوربین صنعتی در بینایی ماشین

اسمارت کمرا

انتخاب بین اسمارت کمرا و دوربین صنعتی در بینایی ماشین

اسمارت کمرا و دوربین های صنعتی

اسمارت کمرا و دوربین صنعتی دو رویکرد مجزا در بینایی ماشین هستند که از نظر راه حل و محدوده قیمت متفاوت هستند.

بینایی ماشین یک فناوری به طور گسترده مورد استفاده در زمینه های صنعت و اتوماسیون است. دیگر  آن دوران گذشته است که شرکت ها نیاز به متقاعد شدن در مورد کارکرد بینایی ماشین و ترسیدن از آن داشته باشند. در حالی که هنوز ملاحظاتی مانند نورپردازی، کیفیت اپتیک و رزولوشن مناسب وجود دارد، عملکرد آن برای چندین سال ثابت و تأیید شده است. با پیشرفت های هوش مصنوعی، یادگیری عمیق و شبکه های عصبی، مرزهای آنچه ممکن است همچنان در حال گسترش است.

وقتی صحبت از بینایی ماشین می شود، دو رویکرد وجود دارد که به طور قابل توجهی از نظر راه حل و محدوده قیمت متفاوت هستند: دوربین هوشمند و دوربین صنعتی. در اینجا مزایا و معایب استفاده از این فناوری ها را شرح می دهیم.

اسمارت کمرا برای بازرسی های یکبار مصرف

اسمارت کمرا برای پروژه های بازرسی یکبار مصرف در ساخت و تولید عالی هستند. هر خط تولید ممکن است نیاز به نوع خاصی از تجزیه و تحلیل، ارزیابی کیفیت و تشخیص عیب داشته باشد. مزیت این است که آنها با نرم‌افزار از پیش نصب شده ارائه می شوند. شما فقط باید پارامترها را طبق الزامات کنترل تنظیم کنید. ادغام به دلیل نرم‌افزار داخلی نسبتا ساده است. مشکلات زمانی ممکن است ایجاد شود که بخواهید پارامترهایی را تنظیم کنید که در نرم‌افزار ارائه نشده است. دوربین های هوشمند پلتفرم های بسته ای هستند و سفارشی سازی آنها می تواند چالش برانگیز و گاهی غیرممکن باشد. اگر با شرایطی مواجه شدید که نیاز به تنظیم پارامتری دارید که در نرم‌افزار موجود نیست، باید راه‌حل موجود را بپذیرید یا از سازنده درخواست سفارشی‌سازی کنید که این کار می‌تواند دشوار باشد. اگر با یک پروژه یکبار مصرف سر و کار دارید، ممکن است لازم باشد سازنده دیگری را پیدا کنید که بهتر با نیازهای شما مطابقت داشته باشد.

سایر چالش ها شامل انتخاب محدود رزولوشن ها و گزینه های مختلف برای نورپردازی، اپتیک و حسگرهای تصویر است. یک اسمارت کمرا اساساً یک کامپیوتر با یک دوربین در یک بدنه است و استفاده از رزولوشن های بالاتر بار بیشتری ایجاد می کند که منجر به ارزیابی کندتر می شود. اگر سرعت برای پروژه شما پارامتر مهمی نیست، ممکن است راه حل اسمارت کمرا برای پروژه شما مناسب باشد.

اسمارت کمرا برای پروژه های کوتاه مدت

دوربین های صنعتی برای پروژه های بلند مدت با تخصص بینایی ماشین

چندین دلیل برای در نظر گرفتن دوربین های صنعتی وجود دارد. هنگام تصمیم گیری برای استفاده از آنها، اول از همه از خود بپرسید که آیا به طور منظم و برای اهداف مختلف از بینایی ماشین استفاده می کنید؟

همانطور که در بالا ذکر کردم، برای پروژه های یکبار مصرف، توصیه می شود برای به حداقل رساندن مشکلات احتمالی روی اسمارت کمرا تمرکز کنید. در غیر این صورت، داشتن همکارانی با تخصص در زمینه بینایی ماشین بسیار مهم است. کار با دوربین های صنعتی فراتر از پیکربندی نرم‌افزار است، شما همچنین به توانایی انتخاب و برنامه ریزی آن نیاز دارید. این امر می تواند به دلیل گزینه های نرم افزاری پیچیده موجود در بازار که همه آنها برای هر پروژه یا بخش بازار مناسب نیستند، یک چالش قابل توجه باشد.

بسیاری از تولیدکنندگان OEM و تولیدکنندگان ماشین های سری، به ویژه آنهایی که به بینایی ماشین وابسته هستند، در حال گذار به دوربین های صنعتی هستند. تیم اغلب نه تنها شامل یک متخصص برنامه نویسی بلکه متخصصان در زمینه اپتیک و نورپردازی نیز می شود. یکی از مزایای قابل توجه دوربین های صنعتی، امکان اتصال چندین دوربین به یک رایانه شخصی است که به شما امکان می دهد سخت‌افزار بهینه را برای پروژه های خود انتخاب کنید و صرفه جویی قابل توجهی در هزینه داشته باشید. به خاطر داشته باشید که با هر دوربین هوشمند، اساساً یک کامپیوتر تعبیه شده خریداری می کنید. اگر یک سازنده سالانه 10 دستگاه یا بیشتر از ماشین های یکسان بفروشد، صرفه جویی کلی می تواند به ده ها هزار دلار برسد.

نکته کلیدی دیگر برای استفاده از دوربین های صنعتی به جای دوربین های هوشمند، طیف گسترده ای از گزینه های متغیر است. این شامل امکان انتخاب دوربین های شاتر غلتان با قیمت مناسب با رزولوشن بالا و همچنین انواع مختلف دوربین های شاتر جهانی، از کوچکترین رزولوشن 0.4 مگاپیکسل تا رایج ترین 30 مگاپیکسل می شود. انعطاف پذیری دوربین های صنعتی به اتصال آنها نیز گسترش می یابد، با گزینه های متعدد از USB و GigE گرفته تا دوربین های پرسرعت PCIe.

فراموش نکنید که گزینه های ما به طیف قابل مشاهده محدود نمی شوند. برخی از عیوب در زیر نور معمولی به سختی قابل مشاهده هستند. شما می توانید یک دوربین صنعتی با حسگر تصویر حساس در نور پلاریزه، ماوراء بنفش، مادون قرمز یا ترکیبی از طول موج های مختلف، مانند دوربین SWIR انتخاب کنید.

اگر مطمئن نیستید که کدام دوربین برای شما مناسب است، هر تولید کننده دوربین تیمی بسیار ماهر از تکنسین ها و مهندسان دارد که روزانه با پروژه های مختلف سروکار دارند.

درک کامل تفاوت ها به ما این امکان را می دهد که تصمیمات آگاهانه ای بگیریم و به نتایج مطلوب در تلاش های بصری خود دست یابیم. در نهایت، این انتخاب استراتژیک بر موفقیت پروژه های بینایی ماشین در دنیای واقعی تأثیر می گذارد، زیرا دوربین های صنعتی قابلیت برنامه ریزی و انعطاف پذیری بیشتری را برای وظایف پیچیده ارائه می دهند، در حالی که دوربین های هوشمند راه حل های مفیدی برای چالش های ساده‌تر هستند.

دوربین صنعتی برای پروژه های بلندمدت

اسمارت کمرا و دوربین های صنعتی هایک ربات

Hikrobot یک تامین کننده جهانی است که در زمینه فناوری بینایی ماشین، از جمله دوربین های صنعتی و هوشمند تخصص دارد. دوربین های آنها برای کاربردهای مختلف در صنایع الکترونیک، خودرو و مواد غذایی استفاده می شود.

در اینجا بر اساس اطلاعاتی که ارائه دادید، توضیحاتی در مورد دوربین های Hikrobot آورده شده است:

دوربین های هوشمند هایک ربات

  • برای کارهای ساده‌تر بینایی ماشین طراحی شده‌اند
  • نرم‌افزار از پیش نصب شده راه‌اندازی را ساده می کند
  • گزینه های سفارشی سازی محدودی دارند
  • برای پروژه های بازرسی یکبار مصرف مناسب هستند

دوربین های صنعتی هایک ربات

  • انعطاف پذیری و برنامه ریزی بیشتری را برای کارهای پیچیده ارائه می دهند
  • طیف وسیع تری از رزولوشن ها و گزینه های حسگر را دارند
  • از گزینه های مختلف اتصال (USB، GigE، PCIe) پشتیبانی می کند
  • امکان اتصال چندین دوربین به یک رایانه شخصی برای صرفه جویی در هزینه
  • برای راه‌اندازی و برنامه ریزی به تخصص در زمینه بینایی ماشین نیاز دارد
Summary
انتخاب بین اسمارت کمرا و دوربین صنعتی در بینایی ماشین
Article Name
انتخاب بین اسمارت کمرا و دوربین صنعتی در بینایی ماشین
Description
وقتی صحبت از بینایی ماشین می شود، دو رویکرد وجود دارد: اسمارت کمرا و دوربین صنعتی در اینجا مزایا و معایب آن ها را شرح می دهیم.
Author
Publisher Name
Hikrobot.ir
Publisher Logo

فهرست مطالب